Vyhledávání

Kontakt

Masérské a relaxační studio U Myšáka
Víta Nejedlého čp. 632 I.patro (žlutý dům) 537 01 Chrudim www.masazeumysaka.cz721 990 728

masazeumysaka@seznam.cz

Suchá uhličitá koupel

01.09.2017 19:15
Suché uhličité koupele jsou skvělou detoxikační metodou, která pomocí CO2 v uzavřeném prostoru vede k regeneraci celého těla. Koupel odplavuje jedovaté látky, upravuje hormonální rovnováhu v těle, silně regeneruje a příznivě působí na pokožku, pohybové ústrojí, srdce a cévní systém, nervový systém, hormonální systém i psychiku. V tomto článku se na suché uhličité koupele podíváme blíže – jak probíhají, pro koho jsou vhodné a jaké mají účinky?
 
Uhličitá koupel je jednou z nejstarších lázeňských procedur používaných k léčbě i rehabilitaci. Oproti vodním uhličitým koupelím je tato metoda prováděna za sucha v plynové lázni. To umožňuje intenzivnější proniknutí CO2 pokožkou.
Oxid uhličitý je přitom jedním z konečných produktů látkové přeměny probíhající v buňkách všech živých organismů. Proto je CO2 plyn lidskému tělu vlastní a látka je to pro člověka naprosto nezávadná a přirozená. V českém lázeňství je uhličitá terapie jedním z pilířů pro léčení ischemických a kardiovaskulárních chorob a při doléčování stavů po infarktu myokardu.
Princip a průběh suchých uhličitých koupelí
 
Podstatou suché uhličité koupele je uzavření celého těla (kromě hlavy) do speciálního vaku, který se plní oxidem uhličitým. Zvýšením obsahu oxidu uhličitého v pokožce těla je v organismu spuštěna řada vzájemně se ovlivňujících fyziologických reakcí, rozšiřují se cévy až po vlásečnice, tím se zvyšuje schopnost krve k transportu kyslíku ke všem buňkám a následuje tak zvýšená dodávka krve do tkání.
Tento proces má za následek dokonalé prokrvení pokožky, svalstva a všech orgánů včetně mozku a všech žláz, to všechno navíc velmi dobře okysličenou krví. Činnost všech tělesných orgánů a žláz se zlepšuje, organismus je posílen, dochází k povzbuzení imunitního systému a regeneračních schopností těla.
 
Při aplikaci suché uhličité koupele leží tedy pacient celý kromě hlavy ve velkém plastikovém vaku naplněném oxidem uhličitým po dobu asi 60 min. Samotná procedura je nebolestivá, velmi čistá, pro pacienta příjemná. U pacienta se dostavuje euforie, pocit příjemného tepla a jemného mravenčení i tendence ke spánku. Během procedury bývá pouštěna relaxační hudba.
V době po skončení suché uhličité koupele, kdy jsou buňky a tkáně regenerovány, se stav únavy a relaxace mění naopak ve stav aktivity. Člověk získá dostatek sil na duševní práci, k tělesnému výkonu, nebo k překonávání choroby.
Pro maximální pozitivní efekt se doporučuje suchou uhličitou koupel opakovat asi 10x během jednoho či d
vou měsíců.
Pro koho jsou suché uhličité koupele vhodné?
Metoda suchých uhličitých koupelí je vhodná pro velmi široké spektrum pacientů. Koupele napomáhají při potlačení celulitidy, tlumí alergie, odstraňují lymfatické otoky a křečové žíly, potlačují revmatické a klimakterické potíže, zlepšují prokrvení, léčí neurózy a migrény. Mimo to jsou také skvělou doplňkovou léčbou erektilní dysfunkce cévního původu.
 
Suché uhličité koupele pro sportovce
Pro sportovce jsou suché uhličité koupele výbornou metodou účinného zvýšení výkonu i rychlejší regenerace. Rychlosti, síle i vytrvalosti prospívá intenzivní prokrvení, lepší zásobení kyslíkem a živinami a také vyšší produkce hormonů.
Při absolvování suché uhličité koupele po tréninku je urychleno a podpořeno odplavení odpadních látek a obnova energetických zdrojů organismu. Doba pocitu bolesti a únavy se výrazně zkracuje.
Pro koho naopak suché uhličité koupele nejsou nejvhodnější?
Suchá uhličitá koupel je velmi příjemná a naprosto bezpečná procedura, kontraindikací pro ni není mnoho. Oproti jiným lázeňským a wellness metodám to není dokonce ani vyšší věk. Suché uhličité koupele si mohou užívat muži i ženy všech věkových kategorií (včetně těch hodně nízkých či vysokých).
 
Mezi opravdu vážné kontraindikace koupelí však patří:
těžká hypertenze
těžká anemie a polyglobulie
těžká srdeční nedostatečnost či akutní infarkt myokardu
těžká koronární skleróza
aortální a mitrální stenóza
vrozené vady těžkého stupně
nebezpečné stavy krvácení
 
Zdravotní účinky suchých uhličitých koupelí.
Suché uhličité koupele mají celou řadu příznivých účinků na lidské tělo, patří mezi ně především tyto:
 
Účinky na pokožku
-úspěšná redukce celulitidy
-zlepšení hojení povrchových poranění, jizev, popálenin, proleženin i bércových vředů
-tlumení alergií, vč. projevů lupénky
-omezení hyperpigmentace a stařeckých bradavic
-celkové zjemnění a zvláčnění pokožky jejím zvýšeným prokrvením a okysličením
 
Účinky na pohybové ústrojí
-prevence a léčba revmatických potíží, ústup bolesti svalů a kloubů
-potlačení osteoporózy (řídnutí kostí)účinně působí i u artritických potíží (artróza, artritida)
-zmírnění či odstranění lymfatických otoků
-rychlejší odplavování odpadních látek a účinnější regenerace
 
Účinky na srdce a cévní systém
-celkové zpružnění cév, žil a vlásečnic
-zlepšení krevního oběhu, zvýšení prokrvení kůže a podkoží, končetin, mozku i samotného srdce
-snížení vysokého krevního tlaku
-prevence infarktu, mozkové mrtvice, embolie, trombózy a poruch srážlivosti krve
-potlačení tvorby křečových žil
Účinky na nervový systém
-celkové posílení nervového systému: zmírnění migrén, stavů vyčerpání, nespavosti, chronického stresu, deprese, neuróz, necitlivosti některých částí těla
-zlepšení činnosti vegetativního nervového systému: zlepšení dýchání, srdeční činnosti, trávení, činnosti ledvin i jater
-výrazné zlepšení imunity organismu
 
Účinky na hormonální systém
-zvýšená činnost všech žláz s vnitřní a vnější sekrecí
-zvýšená hormonů ovlivňujících sexualitu
-potlačení všech klimakterických potíží, odstranění bolestivé či nepravidelné menstruace
 
Účinky na psychiku
-celkově uvolňující a euforizující účinky